Arbejde: Nogle fredage er bare bedre end andre – og sjovere!
Fredagmorgen startede for mit vedkommende på sitet i Hillerød kl 04:00, med en lille morgensnak med mekanikeren om dagens udfordringer og hvordan vi gør for at få det til at hænge sammen på en morgen med flere fejlrapporter end ønsket.
Alt spiller – lige indtil jeg modtager et opkald på telefonen; bussen kan ikke kører.
Beskeden fra chaufføren, Michael (som har givet tilladelse til at jeg deler historien), at bussen ikke vil kører selvom han sætter den i gear og alt ellers er som det skal være.
Jeg må forlade kaffen, velvidende om at den nu bliver kold, igen! Jeg trasker ud til Michael og hans Mercedes og tænker at der dog er underligt stille.
Michael siger bussen er dum og den nok fejler noget siden den ikke vil kører.
– jeg spørger om det er en elbus han kører i, for jeg kan ikke hører en dieselmotor der er startet.
Og lige i det øjeblik går det op for Michael at han ikke har startet motoren og det er derfor den nok ikke vil kører.
Det er da en af dagligdagens hyggelige oplevelser. Nobina A/STrafikselskabet MoviaDaimler Buses | EvoBus GmbH